Wirtualne biuro — czy warto je założyć? Poznaj zalety tego rozwiązania.
Wirtualne biuro w czasach gospodarczego wzrostu to alternatywa dla tych, którzy nie chcą rejestrować firmy we własnym domu. Takie rozwiązanie wbrew pozorom ma bardzo dużo plusów. Jeśli chcesz wiedzieć, czy działalność wirtualnego biura jest zgodna z prawem, jakie firmy najczęściej decydują się na wynajęcie wirtualnej powierzchni biurowej i ile to kosztuje, zapoznaj się z treścią tego artykułu. Rozwiejmy Twoje wątpliwości i ułatwimy podjęcie decyzji.
Jakie są korzyści z prowadzenia wirtualnego biura? Czy warto je założyć? Poznaj zalety tego rozwiązania.
Czym jest wirtualne biuro? Poznaj zasadę jego działania.
Zastanawiasz się, czym jest wirtualne biuro? Pod tą nazwą kryje się wirtualna siedziba firmy — adres, pod którym jest ona zarejestrowana. Wirtualne biuro to miejsce, w którym przedsiębiorca fizycznie nie przebywa lub przebywa sporadycznie. Jednak to na wybrany adres przychodzą, np. listy urzędowe lub przesyłki.
Ze względów praktycznych często decydują się na nie młodzi przedsiębiorcy. Nie każdy, kto rejestruje działalność, gospodarczą ma mieszkanie własnościowe. W takiej sytuacji najemca jest zmuszony prosić właściciela lokum o zgodę na zarejestrowanie firmy pod jego adresem. A takie praktyki często są po prostu niemile widziane. Wielu przedsiębiorców z przyczyn osobistych, nawet wtedy, gdy pracują w domu, nie chcą, by firma była zarejestrowana pod tym samym adresem. Wówczas również dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług wirtualnego biura. A co ze względami ekonomicznymi? Czytaj dalej, by dowiedzieć się, ile kosztuje taki wirtualny wynajem adresu rejestracji działalności gospodarczej.
Czy warto mieć wirtualne biuro? Sprawdź, ile to kosztuje.
Średnie stawki za wynajem powierzchni biurowej w Polsce nie należą do zbyt niskich. Oczywiście ostatecznie cena za wynajem zależy od wielkości miasta, lokalizacji budynku oraz standardu wykończenia. Statystyczny metr kwadratowy powierzchni biurowej kosztuje ok. 60 zł miesięcznie. Biorąc pod uwagę biuro dla jednej osoby, w średnim standardzie trzeba więc zapłacić kilkaset złotych miesięcznie. W połączeniu z obowiązkowymi składkami na ubezpieczenie oraz podatkami to kwota znacznie obciąża budżet nowopowstałej firmy. Decydując się na skorzystanie z wirtualnego biura i pracę w zaciszu własnego domu, można skutecznie zmniejszyć wydatki w pierwszym okresie prowadzonej działalności. Kondycja ekonomiczna firmy ma ogromny wpływ na to, czy przedsiębiorca przetrwa dwa pierwsze, bądź co bądź decydujące, lata w biznesie.
Korzystanie z usług wirtualnego biura pozwala w znacznym stopniu obniżyć koszt prowadzonej działalności gospodarczej. Cena w dużej mierze zależy od tego, co dana oferta obejmuje. A tutaj do dyspozycji są dość zróżnicowane usługi:
● odbieranie listów poleconych i przesyłek,
● skanowanie dokumentacji,
● możliwość skorzystania z sali konferencyjnej,
● adres do celów marketingowych,
Przed podpisaniem umowy, zastanów się, czego dokładnie oczekujesz od wirtualnego biura. Za wirtualne biuro w abonamencie rocznym trzeba zapłacić od 50 zł miesięcznie wzwyż.
Kto najchętniej korzysta z wirtualnych biur? Poznaj zawody, które już doceniły takie rozwiązanie.
Z wirtualnych biur korzystają zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pracą „na własny rachunek”, jak i duże spółki, które zatrudniają kilkuset pracowników. Każda marka ma zupełnie inne potrzeby, a oferty, które pojawiają się na rynku, są na nie odpowiedzią. Do małych firm, które chętnie korzystają z wirtualnych biur, z pewnością można zaliczyć między innymi cyfrowych nomadów. Osoby, które chętnie zmieniają miejsce zamieszkania, a pracują zdalnie, cenią takie rozwiązanie za pomoc w obsłudze firmy. Potencjał wirtualnych biur coraz częściej doceniają copywriterzy, freelancerzy, oraz start-upy.
Czy taka forma działania jest legalna? Sprawdź, czy wirtualne biuro warto prowadzić.
Działalność wirtualnych biur jest zgodna z obowiązującym prawem. Ponadto w okresie wzrostu gospodarczego takie rozwiązania skutecznie zwiększają potencjał rynku nieruchomości. Ponadto działalność wirtualnych biur jest zgodna z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2014 roku. Pamiętaj, że przed rejestracją firmy, warto wybrać pakiet świadczonych usług i podpisać umowę.
Warto również wiedzieć, że jako osoba fizyczna, bez względu na to, gdzie zarejestrujesz swoją działalność gospodarcza podatek dochodowy oraz podatek VAT odprowadzasz do Urzędu Skarbowego zgodnie ze swoim miejscem zamieszkania.
Podsumowanie: Wirtualne biuro, czy warto skorzystać z takiego rozwiązania?
Usługi wirtualnych biur to z pewnością działalność godna polecenia. Oprócz względów ekonomicznych w znacznym stopniu ułatwiają one prowadzenie działalności gospodarczej. W zależności od wybranej oferty możesz je połączyć również z prowadzeniem księgowości. W ten sposób możesz ułatwić sobie przejście kluczowych pierwszych kroków w biznesie.
Jeśli planujesz otwarcie działalności gospodarczej, ale sen z powiek spędzają Ci przepisy, obowiązujące normy i rozliczenia, skorzystaj z naszej oferty. Wyspecjalizowana kadra odpowie na Twoje wszystkie pytania i pomoże dopełnić formalności.