Prowadzenie firmy w Polsce. Jak się do tego przygotować?
Masz świetny pomysł na biznes i od dłuższego czasu nosisz się z zamiarem rozpoczęcia własnej działalności na terenie Polski? Sprawdź, z czym “się je” prowadzenie firmy w naszym kraju i poznaj wszystkie elementy, o które warto zadbać, aby dobrze się do tego przygotować.
Oto kilka kroków, które należy wykonać, aby otworzyć oraz z sukcesami prowadzić swoje przedsiębiorstwo.
Przetestuj swój pomysł na biznes
Pamiętaj, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie tylko korzyści związane z zarabianiem, rozwojem, czy też realizowaniem swoich pasji. Nasz system prawno-podatkowy jest skonstruowany w taki sposób, że w każdym miesiącu (i to bez względu na to, czy będziesz zarabiać, czy tylko generować straty) – musisz ponosić regularne koszty.
Składki na ZUS, podatki odprowadzane do Urzędu Skarbowego, wydatki na prowadzenie księgowości, wynajem lokali i wiele więcej. To tylko kilka przykładów kosztów, które z pewnością uszczuplą Twoje konto.
Dlatego, zanim zdecydujesz się na otworzenie działalności gospodarczej – zminimalizuj ryzyko strat i upewnij się, że będzie ona rentowna. Pozyskaj pierwszych zainteresowanych klientów lub partnerów handlowych, a jeśli chcesz ograniczyć koszty na samym starcie – spróbuj swoich sił w tzw. nierejestrowanej działalności gospodarczej.
Pozyskaj kapitał na start i na rozwój
Gdy będziesz mieć pewność, że Twój pomysł ma duże szanse na powodzenie – zadbaj o odpowiednie źródło finansowania przedsięwzięcia. Sprawdź, czy możesz starać się o bezzwrotne dotacje (udzielane przez Urzędy Pracy lub dostępne w ramach Funduszy Unii Europejskiej). Zweryfikuj, czy otrzymasz preferencyjnych kredyt lub po prostu – zainwestuj swoje własne środki.
Zadbaj o formalności
Gdy wykonanie powyższych działań będzie już za Tobą – pora przejść do konkretów. Aby rejestrować firmę, pomyśl o takich elementach, jak: wybór jej firmy, określenie miejsca prowadzenia działalności i gromadzenia dokumentów, założenie konta firmowego*.
* Nie jest to warunek konieczny, bowiem wszystkie rozliczenia możesz prowadzić za pośrednictwem swojego osobistego konta (o ile jesteś jego jedynym właścicielem). Jednak koniecznie weź pod uwagę, że otwarcie osobnego rachunku dla Twojego biznesu zdecydowanie ułatwi Ci zarządzanie finansami Twojej firmy.
Wybierz formę prawną oraz sposób opodatkowania
W Polsce jest dostępnych kilka opcji prowadzenia działalności. Możesz wybierać pomiędzy spółkami: z o.o., jawną, komandytową, partnerską, jak i szeregiem innych możliwości. Aczkolwiek, jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z biznesem – najprawdopodobniej właściwym wyborem będzie JDG, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza.
W tym miejscu pochyl się również nad kwestią rozliczeń z fiskusem. Do wyboru masz takie opcje, jak:
- Skala podatkowa, której wysokość rośnie wraz z Twoimi dochodami. Do kwoty na poziomie 120 000 zł zapłacisz 12%. Natomiast każda złotówka powyżej 120 000 złotych rocznego przychodu – będzie podlegała 32-procentowemu podatkowi.
- Podatek liniowy, którego wysokość jest stała i wynosi 19%.
- Ryczałt, którego dokładna wysokość zależy od rodzaju Twojej działalności gospodarczej – może sięgać od 2% do 17%.
Wszystko do prowadzeni firmy gotowe? W takim razie pora ją zarejestrować!
Założenie działalności gospodarczej może odbyć się na dwa różne sposoby. Po pierwsze – możesz udać się urzędu gminy, aby tam złożyć stosowny wniosek. Po drugie – możesz to zrobić bezpośrednio przez Internet. W obu przypadkach na wniosku musisz zawrzeć takie informacje, jak:
- Twoje imię, nazwisko, imiona rodziców, data i miejsce urodzenia, a także PESEL, rodzaj, seria i numer dokumentu tożsamości.
- Nazwa działalności gospodarczej oraz wszystkie powiązane z nią adresy (w Tym Twój adres zamieszkania).
- Wybrane kody PKD, data rozpoczęcia działalności, forma opodatkowania, informacje o ubezpieczeniach (ZUS lub KRUS) oraz wskazanie adres US.
Na tej podstawie zostaną Ci wydane numery NIP oraz REGON, a w wyznaczonej przez siebie dacie – zyskasz możliwość rozpoczęcia swojej działalności gospodarczej.
Potrzebujesz pomocy przy rozpoczęciu i prowadzeniu firmy?
Postaw na profesjonalną i kompleksową obsługę firm, którą znajdziesz w ofercie Voal. W ramach naszego wsparcia otrzymasz wszystko, czego potrzebujesz, aby nie martwić się formalnościami, kontaktami z urzędami, a przede wszystkim skupić się na tym, co dla Ciebie najważniejsze, czyli rozwijaniu Twojego biznesu!