Strona główna » News » Liczba przedsiębiorstw w Polsce. Sprawdź, gdzie otwiera się najwięcej firm. Poznaj najlepiej rozwijające się regiony w kraju.

Liczba przedsiębiorstw w Polsce. Sprawdź, gdzie otwiera się najwięcej firm. Poznaj najlepiej rozwijające się regiony w kraju.

Liczba przedsiębiorczość w Polsce rośnie. Pomimo zawirowań związanych z sytuacją epidemiologiczną, a w ostatnim czasie również z wojną na Ukrainie, Polacy wciąż chętnie podejmują decyzję o założeniu firmy i pracy na własny rachunek. Czy wiesz, co ma największy wpływ na statystyczną mapę przedsiębiorczości w naszym kraju? W których regionach kraju powstaje najwięcej nowych firm? Prowadzenie działalności gospodarczej jest często wyzwaniem. Poznaj regiony, które rozwijają się najszybciej i sprawdź, dlaczego właśnie tam liczba przedsiębiorstw w Polsce jest największa.

Który region wyróżnia się pod kątem liczby przedsiębiorstw w Polsce? Sprawdź, gdzie otwiera się najwięcej firm i poznaj przyczyny tego zjawiska.

Liczba przedsiębiorstw w Polsce — dane statystyczne na przestrzenie 3 lat

Pomimo mało sprzyjających warunków do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w ostatnich latach, wciąż wielu mieszkańców naszego kraju podejmuje decyzję o rozpoczęciu kariery zawodowej „na swoim”. Mogłoby się wydawać, że epidemia oraz konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą powstrzyma Polaków przed rozwijaniem własnego biznesu, jednak nic bardziej mylnego. Szalejąca inflacja sprawia, że coraz więcej osób szuka stałego źródła utrzymania lub dodatkowego przez świadczenie profesjonalnych usług.

Według danych statystycznych w czerwcu 2022 roku w Polsce powstało 27162 działalności gospodarczych oraz odnotowano 4331 wpisów do KRS. Natomiast w analogicznym okresie w roku 2021 Polacy założyli 25832 firmy jednoosobowe i 4620 spółek prawa handlowego. W lipcu 2020 roku powstało natomiast 25273 działalności i 4207 spółek.

W ciągu ostatnich trzech lat widać, że liczba przedsiębiorców powoli, ale wciąż wzrasta. Te dane są bardzo optymistyczne, ponieważ ostatnie dwa lata nie były dla przedsiębiorców zbyt łatwe. Przez pandemię wiele firm musiało zlikwidować swoją działalność. Obecnie przedsiębiorcom podcina skrzydła inflacja oraz wysokie koszty prowadzonych działalności gospodarczych.

Jak rozwija się Polska? Przedsiębiorcze są tylko niektóre regiony. Sprawdź, które.

Dzięki danym statystycznym z tego samego okresu można zauważyć, które regiony cieszą się największym zainteresowaniem wśród nowych przedsiębiorców. Polacy odważniej decydują się na otwarcie działalności gospodarczej w dużych miastach, ponieważ w większych skupiskach ludności łatwiej znaleźć jest potencjalnych odbiorców usług i towarów. I tak pod względem ilości otwartych firm na pierwszym miejscu lokuje się województwo ze stolicą w Warszawie. W czerwcu 2022 roku w województwie mazowieckim powstało 6019 firm, w małopolskim 2926 firm, a w Wielkopolsce 2867 firm. Natomiast w czerwcu 2021 roku na pierwszym miejscu znalazło się mazowieckie z liczbą 5558, na drugim — małopolskie z liczbą 3090 nowych firm, a na trzecim miejscu śląskie z 2814 nowymi firmami.

W podobnym okresie w 2020 roku na pierwszym miejscu było województwo mazowieckie, na drugim wielkopolskie, a na trzecim małopolskie.

W rankingu najszybciej rozwijających się miast od dłuższego czasu przoduje zatem Warszawa, na drugim miejscu w analizowanym okresie pojawia się Kraków, a na trzecim — Wrocław.

Ilość przedsiębiorstw w Polsce a wykonywana profesja. Czy wiesz, jakich firm otwiera się najwięcej?

Teraz pod lupę w badanym okresie weźmiemy najczęściej wybierane profesje. I tutaj, dane statystyczne nie pozostawiają złudzeń. Do najczęściej wybieranych profesji w Polsce na przestrzeni 3 ostatnich lat należą roboty budowlane specjalistyczne, które są wpisane pod kodem PKD F43.

Na drugim miejscu wpisują się zawody, które zostały sklasyfikowane pod kodem S96, czyli fryzjerzy, kosmetyczki, pranie i czyszczenie dywanów, pogrzeby i działalności pokrewne oraz działalności usługowe związane z poprawą kondycji fizycznej. Trzecia pozycja w zależności od badanego roku ulegała zmianie. Jednak w czerwcu 2022 roku ta pozycja należała do firm transportowych lądowych rurociągowych.

Podsumowanie: przyczyny nierównomiernej liczby przedsiębiorstw w Polsce

Rozwój poszczególnych regionów w Polsce zależy przede wszystkim od liczby mieszkańców. W końcu otwierając firmę, szuka się najpierw potencjalnych odbiorców. W mniej rozwiniętych regionach kraju, takich jak Podlasie, Warmia i Mazury lub Opolszczyzna mieszka mniej ludzi. Trudniej jest zatem przebić się ze swoją ofertą, gdy zbyt jest niewielki. Wówczas przedsiębiorcy, nawet jeśli decydują się na własny biznes, generują mniejsze obroty. Mniejszy obrót to oczywiście trudności finansowe, ponieważ koszty stałe prowadzonych działalności są podobne w każdym mieście.

Szukasz niszy na lokalnym rynku? A może już wiesz, w jakiej profesji chcesz pracować? W WB-Biuro zajmiemy się prowadzeniem księgowości Twojej firmy oraz pomożemy Ci sfinalizować leasing. Świadczymy także usługi z zakresu doradztwa podatkowego na terenie całego kraju. Masz problem? Skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci go rozwiązać!