Choć mogłoby się wydawać, że proces otwierania własnej działalności gospodarczej jest żmudny, wymaga wiele czasu, a do tego znajomości wielu zagadnień – w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Obecnie wszystkie formalności związane z założeniem własnej firmy są nie tylko proste, ale również bardzo wygodne. Na tyle, że można je załatwić zdalnie – bez jakiekolwiek wizyty w urzędzie, a nawet bez wychodzenia z domu.
W tym artykule poznasz wszystkie niezbędne kroki, które pozwolą Ci na sprawne i szybkie uruchomienie własnego biznesu – całkowicie zdalnie.
Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?
Wszystkie niezbędne formalności ograniczają się tak naprawdę do wykonania jednej czynności. A mianowicie – złożenia odpowiedniego wniosku CEIDG, który jest dostępny na specjalnie do tego powołanej platformie internetowej.
Co zrobić, aby wypełnić wniosek o założenie działalności gospodarczej online?
Na początku należy udać się na rządową stronę https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/, a następnie wypełnić formularz CEIDG-1. Do tego celu możesz wykorzystać profil Zaufany, podpis elektroniczny lub złożyć tradycyjny wniosek bez podpisu. Ta ostatnia opcja będzie jednak wymagała późniejszej wizyty w urzędzie.
Aby zrobić to sprawnie i co najważniejsze – poprawnie, należy zadbać o wykonanie następujących 7 kroków:
- Wybierz nazwę swojej firmy
Nazwa musi składać się z Twojego imienia oraz nazwiska, które mogą zostać poprzedzone odpowiednim członem. Np. XYZ Jan Kowalski.
- Wskaż datę rozpoczęcia
Określ dokładny dzień, w którym uruchomisz swój biznes.
- Wprowadź adres siedziby swojej firmy
W przypadku jednoosobowych działalności jest to zazwyczaj adres zamieszkania właściciela firmy. Jeżeli chcesz, aby Twoje przedsiębiorstwo widniało pod innym adresem – możesz je założyć na adres lokalu, w którym np. świadczysz usługi lub też skorzystać z możliwości założenia wirtualnego biura.
- Uzupełnij informacje o profilu działalności
W tym miejscu wskaż kody PKD (główny oraz dodatkowe), które odpowiadają profilowi Twojego biznesu.
- Wskaż formę opodatkowania
W tym miejscu możesz zdecydować się na 1 z 4 dostępnych form, czyli: zasady ogólne (progi 17% i 32%), podatek liniowy (19%), ryczałt ewidencjonowany (2%, 3%, 5.5%, 8.5%, 10%, 12%, 12.5% 14%, 15%, 17% – które są uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności) lub też kartę podatkową (w tym przypadku każdego miesiąca opłaca się stałą kwotę podatku).
- Podaj numer rachunku bankowego
Choć przepisy nie nakładają obowiązku posiadania firmowego konta w banku – zdecydowanie lepiej go mieć. Z jednej strony jest to podyktowane względami bezpieczeństwa operacji finansowych. Z drugiej natomiast czystą wygodą. Przelewy z tytułu zapłaty podatku dochodowego czy składek ZUS da się bowiem wykonać tylko przy użyciu takiego typu rachunku.
- Zaznacz, w jakim miejscu będą znajdowały się Twoje firmowe dokumenty księgowe
Może to być siedziba Twojej firmy, adres biura rachunkowego, a nawet inna, dowolnie wskazana lokalizacja.
Następnie wystarczy, że zatwierdzisz i wyślesz wniosek. Decyzja o jego zarejestrowaniu i uruchomieniu Twojej działalności powinna przyjść w ciągu kilku dni. Tylko tyle wystarczy, aby oficjalnie założyć i rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą 😊!
Potrzebujesz wsparcia w założeniu i prowadzeniu biznesu?
Zgłoś się do naszych ekspertów i skorzystać z całej gamy możliwości, jakie oferujemy. Znajdziesz u nas pomoc księgową, wsparcie prawne, opcję wynajmowania wirtualnego biura, jak i cały szereg innych profesjonalnych usług i udogodnień, które ułatwią i usprawnią prowadzenie oraz rozwój Twojego przedsiębiorstwa.
Skontaktuj się z nami, a nasi doradcy chętnie zaproponują Ci najbardziej dopasowane rozwiązania.