Strona główna » News » Jak otworzyć firmę przez Internet? Zdalne zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej krok po kroku.

Jak otworzyć firmę przez Internet? Zdalne zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej krok po kroku.

Choć mogłoby się wydawać, że proces otwierania własnej działalności gospodarczej jest żmudny, wymaga wiele czasu, a do tego znajomości wielu zagadnień – w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Obecnie wszystkie formalności związane z założeniem własnej firmy są nie tylko proste, ale również bardzo wygodne. Na tyle, że można je załatwić zdalnie – bez jakiekolwiek wizyty w urzędzie, a nawet bez wychodzenia z domu.

W tym artykule poznasz wszystkie niezbędne kroki, które pozwolą Ci na sprawne i szybkie uruchomienie własnego biznesu – całkowicie zdalnie.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Wszystkie niezbędne formalności ograniczają się tak naprawdę do wykonania jednej czynności. A mianowicie – złożenia odpowiedniego wniosku CEIDG, który jest dostępny na specjalnie do tego powołanej platformie internetowej.

Co zrobić, aby wypełnić wniosek o założenie działalności gospodarczej online?

Na początku należy udać się na rządową stronę https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/, a następnie wypełnić formularz CEIDG-1. Do tego celu możesz wykorzystać profil Zaufany, podpis elektroniczny lub złożyć tradycyjny wniosek bez podpisu. Ta ostatnia opcja będzie jednak wymagała późniejszej wizyty w urzędzie.

Aby zrobić to sprawnie i co najważniejsze – poprawnie, należy zadbać o wykonanie następujących 7 kroków:

  1. Wybierz nazwę swojej firmy

Nazwa musi składać się z Twojego imienia oraz nazwiska, które mogą zostać poprzedzone odpowiednim członem. Np. XYZ Jan Kowalski.

  1. Wskaż datę rozpoczęcia

Określ dokładny dzień, w którym uruchomisz swój biznes.

  1. Wprowadź adres siedziby swojej firmy

W przypadku jednoosobowych działalności jest to zazwyczaj adres zamieszkania właściciela firmy. Jeżeli chcesz, aby Twoje przedsiębiorstwo widniało pod innym adresem – możesz je założyć na adres lokalu, w którym np. świadczysz usługi lub też skorzystać z możliwości założenia wirtualnego biura.

  1. Uzupełnij informacje o profilu działalności

W tym miejscu wskaż kody PKD (główny oraz dodatkowe), które odpowiadają profilowi Twojego biznesu.

  1. Wskaż formę opodatkowania

W tym miejscu możesz zdecydować się na 1 z 4 dostępnych form, czyli: zasady ogólne (progi 17% i 32%), podatek liniowy (19%), ryczałt ewidencjonowany (2%, 3%, 5.5%, 8.5%, 10%, 12%, 12.5% 14%, 15%, 17% – które są uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności) lub też kartę podatkową (w tym przypadku każdego miesiąca opłaca się stałą kwotę podatku).

  1. Podaj numer rachunku bankowego

Choć przepisy nie nakładają obowiązku posiadania firmowego konta w banku – zdecydowanie lepiej go mieć. Z jednej strony jest to podyktowane względami bezpieczeństwa operacji finansowych. Z drugiej natomiast czystą wygodą. Przelewy z tytułu zapłaty podatku dochodowego czy składek ZUS da się bowiem wykonać tylko przy użyciu takiego typu rachunku.

  1. Zaznacz, w jakim miejscu będą znajdowały się Twoje firmowe dokumenty księgowe

Może to być siedziba Twojej firmy, adres biura rachunkowego, a nawet inna, dowolnie wskazana lokalizacja.

Następnie wystarczy, że zatwierdzisz i wyślesz wniosek. Decyzja o jego zarejestrowaniu i uruchomieniu Twojej działalności powinna przyjść w ciągu kilku dni. Tylko tyle wystarczy, aby oficjalnie założyć i rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą 😊!

Potrzebujesz wsparcia w założeniu i prowadzeniu biznesu?

Zgłoś się do naszych ekspertów i skorzystać z całej gamy możliwości, jakie oferujemy. Znajdziesz u nas pomoc księgową, wsparcie prawne, opcję wynajmowania wirtualnego biura, jak i cały szereg innych profesjonalnych usług i udogodnień, które ułatwią i usprawnią prowadzenie oraz rozwój Twojego przedsiębiorstwa.

Skontaktuj się z nami, a nasi doradcy chętnie zaproponują Ci najbardziej dopasowane rozwiązania.