Działalność gospodarcza na adresie domowym to dobre rozwiązanie na początek prowadzenia własnego biznesu. Musisz jednak wiedzieć, że rozwiązanie to często szybko okazuje się niewystarczające. Abyś mógł podjąć świadomą decyzję dotyczącą swojej działalności, w dzisiejszym artykule przedstawimy wady, jakie często wiążą się z rejestracją firmy pod adresem miejsca zamieszkania. Czy kwestia ta wygląda tak samo w przypadku prowadzenia firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej i spółki?
Zapraszamy do lektury.
Działalność gospodarcza na adresie domowym a miejsce siedziby spółki
Przedsiębiorcy rejestrujący jednoosobową działalność gospodarczą w CEIDG mają możliwość wskazania, że nie posiadają stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej. Wówczas kwestia ta nie sprawia większych problemów. Sytuacja jednak zmienia się w momencie, gdy swoją firmę zamierzamy prowadzić w formie spółki, na przykład z ograniczoną odpowiedzialnością. A zaznaczyć należy, że już w najbliższym czasie najprawdopodobniej będzie można zauważyć wzmożoną ilość przekształceń jednoosobowych działalności w spółki z o.o., ze względu na wejście w życie Nowego Ładu.
Właściciele spółek nie mają możliwości zadeklarowania „braku stałego wykonywania działalności”. W przypadku takiej formy prowadzenia działalności, konieczne jest wskazanie siedziby (konkretnej miejscowości) i adresu spółki, który składa się dodatkowo z nazwy ulicy oraz numeru domu, względnie lokalu.
Uwaga!
Zgodnie z prawem, siedziba firmy to miejsce, w którym znajdują się dokumenty firmy i w którym można znaleźć przedsiębiorcę.
Pandemia koronawirusa pokazała, że zarządzanie firmą na odległość jest możliwe. Co więcej, wielu przedsiębiorców podjęło należne kroki i „przebranżowiło” swoją działalność ze stacjonarnej, na działającą wyłącznie w trybie online. Wraz z tym trendem, powstały również efektywne i nowoczesne rozwiązania, które gwarantują prowadzenie biznesu zdalnie. Jednym z nich jest wirtualne biuro, dzięki któremu przedsiębiorca może uzyskać adres, konieczny do prowadzenia przez niego działalności gospodarczej.
Czym jest wirtualne biuro?
Przede wszystkim wirtualne biuro zapewnia przedsiębiorcom korzystającym z jego usług adres, pod którym będą mogli oni zarejestrować swoją firmę prowadzoną w formie jednoosobowej działalności gospodarczej czy spółki. Poza tym wirtualne biuro często wiąże się także z szeregiem innych korzyści. Najczęściej będzie to tzw. outsourcing obsługi biurowej, który polega na:
- obsłudze recepcyjnej,
- obsłudze księgowej,
- skanowaniu dokumentów,
- obsłudze korespondencji i przesyłek kurierskich.
Dodatkowo niektóre wirtualne biura zapewniają swoim użytkownikom możliwość wynajmu sal konferencyjnych oraz miejsc do pracy. Dzięki takiej usłudze można zatem skorzystać z przywilejów tradycyjnego biura, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów wynajmu. Nie wspominając o kosztach stałych, związanych z utrzymaniem takiego miejsca, jak koszty wyposażenia, utrzymania czy obsługi administracyjnej. Rozwiązanie to będzie pod tym względem korzystne finansowo. Wirtualne biuro będzie dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy nie potrzebują stałego miejsca pracy, a jedynie adresu do rejestracji firmy.
Zalety wirtualnego biura
- Zminimalizowanie opłat na poczet lokalu.
- Outsourcing usług biurowych, a w niektórych przypadkach również księgowych.
- Oszczędność na zakupie wyposażenia.
- Możliwość organizowania spotkań biznesowych w przystosowanych do tego warunkach.
Działalność gospodarcza na adresie domowym – wady. Dlaczego warto wybrać wirtualne biuro?
Niezaprzeczalnie działalność gospodarcza na adresie domowym może mieć wiele plusów, ale również minusów. Zaznaczyć należy, że każde z nich, w każdym przypadku, należy rozpatrywać indywidualnie. Jakie wady wiążą się z prowadzeniem firmy pod adresem domowym?
- Niejasności związane z kosztami – chodzi przede wszystkim o nakłady, które możemy zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu. W przypadku prowadzenia firmy z domu, kwestia ta może być źródłem wielu problemów.
- Brak odpowiedniego miejsca spotkań biznesowych.
- Trudności w rozgraniczeniu życia prywatnego od zawodowego.
- Możliwość kontroli ze strony organów w miejscu zamieszkania.
- Twój adres domowy, pełniący również rolę firmowego, będzie ogólnodostępny.
- Musisz pamiętać o konieczności zgłoszenia w starostwie lub urzędzie gminy zmian w użytkowaniu mieszkania/domu, jeśli faktycznie do takiej zmiany dochodzi w związku z prowadzeniem działalności.
- W związku ze zmianą w użytkowaniu, będzie obowiązywać Cię wyższa stawka podatku od nieruchomości w przypadku prowadzenia działalności w domu.
- Musisz przygotować się na trudności w rozliczaniu mediów, opłat za Internet i telefon.
Jeśli nie chcesz, by Twój adres stał się ogólnodostępny i rozpoznawalny, warto skorzystać z usług wirtualnego biura. Wówczas masz możliwość zarejestrowania swojej firmy pod adresem innym niż domowy. Posłuży nam do wskazania siedziby naszej firmy oraz będzie figurował na fakturach, umowach i wszystkich innych firmowych dokumentach.